Farsang farkához közeledve


„ Maskarások, bolondok rázzátok a kolompot! Takarodjon el a tél,örvendezzen, aki él!”

 Farsang farkához közeledve 2017. február 22-én egy régi néphagyományt elevenítettünk fel óvodánkban, amikor kiszebábot égettünk az óvoda udvarán. A kiszebáb eredetileg egy menyecskének öltöztetett alak volt. Mindig a rosszat, a betegséget jelképezte. A szokás lényege az volt, hogy a kiszebábot körbehordozták a faluban, énekkel, zajos csörömpölő hangszerek kíséretében. A végén elégették vagy folyóba dobták. Ugyanis a hagyomány szerint, ha a bábokat elégetik, az emberek megszabadulnak minden bajuktól, bánatuktól. Ezzel hívták, várták a tavaszt, helyt adva az egészségnek, megújulásnak. Óvodánk minden csoportja tél kergető rigmusokat kiabálva lelkesen vonult az udvarra a saját kiszebábjaikkal, csörömpölő hangszereikkel. Ezután közösen elégettük kiszebábjainkat, ezzel remélhetőleg elzavarva a telet és már nagyon-nagyon várva a tavaszt.

Lentsné Gáspár Hajnalka

óvodapedagógus