A Kisfaludy Emlékház kincsei


Idén is folytatjuk sorozatunkat, melyben, mintegy virtuális kiállításként, bemutatunk egy-egy műtárgyat, ezzel is felhívjuk a figyelmet arra, hogy mennyi érték, gyöngyszem, megbújó szépség található a városi gyűjteményben. 1699-ben történt a sümegi Szűz Mária közbenjárására az első dokumentált csoda, melyet számos csodás gyógyulás és esemény követett. Sümeg 320 éve kegyhely, ezen apropóból 2019-ben, gyűjteményünk szakrális tárgyait mutatjuk be.

 

Januári műtárgyunk, Horváth Márton (Csabrendek, 1941. április 27. – 2013. március 8.) Munkácsy Mihály-díjas üvegtervező iparművész „Korunk tárgya” címet viselő, áttetsző, rézkék, alabástromüveg szenteltvíztartója.

A 20 cm nagyságú aprólékosan kidolgozott üvegtárgy hátlapját, egy 1849-es zászlón megjelenő magyar címer díszíti. A kivitelezéshez használt bronz présszerszám Jegenyés János üvegművésztől származik. Falra akasztható, lapja alsó részéhez félgömb alakú, csúcsban végződő víztartó tartozik.

A szenteltvíztartó megszületését egy szép népi hagyomány megőrzése inspirálta.

A szenteltvíztartó a templomi berendezési tárgyak köréből került a vallásos katolikus parasztság szobájába. A házakban legtöbbször a ház végfalán a mestergerenda és a tükör alatt függött a kereszt. Az ún. szentsarok a tisztaszobában volt, s ugyanitt, az ajtó mellett akasztották fel a cserép vagy porcelán szenteltvíztartót is. Este-reggel a család tagjai ujjukat a szenteltvízbe mártva vetettek keresztet. Rendszerint olvasót tekertek rá, amelynek keresztje a szenteltvíztartó alatt lógott. Vízkereszt napján (január 6.) beszentelték vele az állatokat, megitatták őket, hogy ne legyenek az év folyamán betegek, rühesek. Hasonlóképpen magukra is locsoltak a vízből, rontás, betegségek, himlő ellen.

A művész sugárzó energiájú örömtárgyai a könnyed eleganciájuk mellett szimbolikus gondolati tartalommal bírnak. Esztétikai kérdésfeltevéseik az anyagot, a formát, a színt, a fényt, a struktúrát olyan helyzetbe hozzák, amely elbeszélő tanulságokat hordozó költeményekké alakítja azokat. A gyönyörű szecessziós üvegek, az  „Örömtágyak”, „Korunk tárgyai” a „Szavakból csiszolt kavicsok” megtekinthetőek az Emlékház két termében.

 

Oszkai Réka